انواع آرماتور استاپ موشن؟

تاریخ ایجاد: 19 تیر 1401

آرماتور انسانی

مسلما مهمترین عنصر در ساخت عروسکهای استاپ موشن، اسکلت یا آرماتور آن است، در واقع این اسکلت عروسک است که آن را پایدار نگه داشته، و به انیماتور اجازه‌ی بازی سازی میدهد و عکاسی از مدل را امکان پذیر میکند، پس برای ساخت هر عروسکی یا پاپتی، ابتدا باید به فکر اسکلت اون مدل باشیم

اما چه آرماتوری برای کار ما مناسب است و بهترین آرماتور کدام است؟

در ابتدا لازم است تا چند خطی درمورد خود آرماتور توضیح دهیم، و سپس با معرفی انواع آنها به انتخاب درستی در این زمینه برسیم


آرماتور چیست؟

به طور کلی هر جسم سختی که داخل مجسمه یا عروسک یا حتی در ساختمان استفاده میشود، آرماتور نامیده میشود. در نتیجه انواع متفاوتی دارد که در این مقاله سعی شده به تفصیل در مورد هر یک از آنها توضیح بدیم. 

آرماتور استاپ موشن چیست و چه کاربردی داری؟

آرماتور در صنعت استاپ موشن به منظور اسکلت درونی کاراکتر استفاده می شود. همانطور که اسکلت بدن وظیفه ایستایی، استحکام و حرکت اعضای بدن را به عهده دارد، آرماتور به ما کمک میکند که بدن عروسک خود را روی آن سوار کنیم تا بتوانیم در ساخت استاپ موشن اعضای بدن عروسک خود را حرکت دهیم.


برای درک بهتر اینکه آرماتور چیست تصور کنید اسکلت استخوانی در بدن وجود نداشته باشد، چه اتفاقی برای باقی اعضای بدن می افتد، دست و پاهایی که از همه جا تا میشوند چون که هیچ مفصلی ندارند، و نمی‌توانند وزن بدن را تحمل کنند، پس در اصل اسکلتها و ساختارشان است که نوع حرکت مفصل ها و بازوهارو تعیین، و یا در مواردی ایجاد محدودیت حرکتی ایجاد میکند ، مانند زانوی انسان که به جهت مخالف خم نمیشود ولی این در بسیاری از موجودات متفاوت است..


بنابراین آرماتور مهمترین ساختار یک عروسک استاپ موشن است، و باید از جنسی ساخته بشه که تحمل وزن عروسک را داشته باشد و همچنین بتوان به راحتی آن را حرکت داد.

انواع آرماتور در ساخت عروسک استاپ موشن؟

 به طور کلی اسکلت عروسکهای استاپ موشن به 3 گروه تقسیم می‌شوند:

  1. آرماتورهای سیم مفتولی (Wire armatures)
  2. آرماتورهای مفصل دار/سوکت اند بال (Ball and socket armatures)
  3. آرماتورهای پلاستیکی/پرینت 3بعدی (3D printed armatures)


 

آرماتور سیمی: 

این نوع آرماتور همانطور که از اسمش پیداست، با استفاده از مفتول فلزی ساخته شده  و مسلماً ارزانترین و در دسترس‌ترین متریالی است که میتوانید برای اسکلت داخلی عروسکهای خود استفاده کنید. 

این گروه از آرماتورهای سیم مفتولی که انواع مختلفی همچون تماماً مفتولی، مفتول با مفاصل پلاستیکی و.. دارند، بیشتر برای ساخت انیمیشنهای ساده، نواحی ظریف (مثل انگشتان دست) و کارکترهای خاص مورد استفاده قرار میگیرد

و برای کارهای حرفه‌ای و کارکترهای اصلی، زیاد پیشنهاد نمی‌شود زیرا دوام کمی دارد و طی استفاده طولانی مدت از نقاط مفصلی شکسته میشود

«در مقاله‌ای دیگر به توضیح نحوه‌ی ساخت و استفاده از آرماتورهای سیمی خواهیم پرداخت»

 

آرماتور سوکت اند بال (مفصل دار):

این نوع آرماتور محبوبترین نوع آرماتور برای ساخت استاپ موشن است، و امروزه در تمامی استودیو‌های بزرگ استاپ موشن سازی جهان مانند لایکا، آردمن و.. از این نوع اسکلت برای ساخت کارکترهای استاپ موشنی استفاده میشود و امروزه میتونید این نوع آرماتور را به راحتی به صورت آماده خریداری کنید

این آرماتورها به صورت مفاصل گوی و کاسه طراحی شده اند. باز هم براتون با همون اسکلت بدن مثال میزنم، اگه به استخوان کتف دقت کنید بصورت کاسه استخوان بازو را که بشکل دایره هست در بر میگیره و این کمک میکنه که استخوان بازو درون کتف بچرخه، در طراحی این نوع آرماتورها از همین نکته الهام گرفته شده، و قطعات مفصلی بازویی مشابه که بتوان براحتی جوابگوی نیاز سازنده باشد.  

 مزیت این نوع آرماتورها نسبت به اسکلتهای مفتولی، دوام بالا و قابلیت کنترل شتاب و دامنه حرکتی مفاصل می‌باشد.

 

این آرماتورها که بر اساس آناتومی بدن موجودات طراحی شده‌، میتواند انواع متفاوتی چون (لولایی/ تکمفصلی) یا (سوکت اند بال/دومفصلی) داشته باشند «در مقاله‌ای مجزا به توضیح تفاوتهای این دو مفصل خواهیم پرداخت»

 


شما معمولاً میتوانید این آرماتورها را به صورت آماده در سایزهای استاندارد 19سانتیمتر تا 25 سانتیمتری تهیه کنید

 

همچنین برای ساخت اسکلتهای خاص به راحتی میتوانید با تهیه آرماتور کیت، اسکلت مورد نیاز خود را بسازید.

 «برای مشاوره یا خرید آرماتور کیت مفصلی آرتامن با ما تماس بگیرید»


آرماتور ترکیبی:

این دسته از آرماتورها نیز ممکن است جنسهای متفاوتی داشته باشند، و همانطور که از اسمش مشخص است به صورت ترکیبی از آرماتورهای سیمی و مفصلی استفاده میشودبهترین آرماتور برای استاپ موشن کدام است؟

متاسفانه پاسخ به این سوال، بدون در نظر گرفتن نیاز شما امکان پذیر نمی‌باشد و هر آرماتور نقاط ضعف و قوت خودش را دارد، اما به طور کلی میتوان گفت برای ساخت کارهای حرفه‌ای و کارکترهایی که طول بازی بیشتری دارند انتخاب آرماتور مناسب اهمیت بیشتری داشته و بهترین انتخاب آرماتورهای مفصل داری است که به راحتی قابلیت تعویض داشته باشند، و برای کارهای ساده تر و و مدلهایی که مفاصل ندارند بهتر است از آرماتورهای سیمی استفاده شود.

منابع: /www.aplusc.tv